AΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΚΟΙΝΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ CIVIS "RELIGION AND POWER IN THE EASTERN MEDITERRANEAN IN LATE ANTIQUITY AND EARLY MIDDLE AGES" - ΕΑΡ.ΕΞ. 2021-2022

Aνακοίνωση διδασκαλίας κοινού μαθήματος CIVIS "Religion and power in the Eastern Mediterranean in Late Antiquity and Early Middle Ages" - Εαρ.εξ. 2021-2022

Κοινό μάθημα CIVIS

στο πλαίσιο του CIVIS στο δίκτυο (Hub) Society, Culture, Heritage έχει δημιουργηθεί και θα διδαχθεί στο εαρινό εξάμηνο 2021/22 κοινό μάθημα διδασκόμενο από τόν καθηγητή Εκκλησιαστικής Ιστορίας του Τμήματός μας Δημήτριο Μόσχο την αναπληρώτρια καθηγήτρια Ανατολικού Χριστιανισμού Εμμανουέλα Γρυπαίου Παν/μίου Στοκχόλμης και καθηγητές Εκκλησιαστικής Ιστορίας Volker Drecoll και Θρησκειολογίας Holger Zellentin της Θεολογικής Σχολής Παν/μίου Τυβίγγης με τίτλο " Religion and power in the Eastern Mediterranean in Late Antiquity and Early Middle Ages" σε προπτυχιακό επίπεδο (BA). Το μάθημα θα γίνεται στα Αγγλικά (ή αν όλοι οι συμμετέχοντες είναι γερμανόφωνοι στα Γερμανικά) με απαιτούμενο επίπεδο το Β2. Ο αριθμός συμμετεχόντων έχει υπολογιστεί στους 30 φοιτητές οι οποίοι θα συμμετέχουν στο εκ περιτροπής (Τυβίγγη, Στοκχόλμη, Αθήνα) εξ αποστάσεως μάθημα, ενώ στην τελική φάση τον Ιούλιο 2022 (το μάθημα θα είναι εαρ. εξαμήνου) θα ολοκληρώσουν το μάθημα με field trip (επιτόπιο ταξίδι) και παρουσιάσεις βάσει βιβλιογραφία που θα κάνουν εδώ στην Αθήνα. Γι' αυτό ανοίγει ήδη σχετική προκήρυξη με λίστα προτεραιότητας συμμετοχής φοιτητών που μπορούν να προέρχονται και από τα οκτώ Πανεπιστήμια του CIVIS ανεξαρτήτως αντικειμένου σπουδών! H προκήρυξη θα λήξει στις 15 Δεκεμβρίου και οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές θα πρέπει να καταθέσουν μέχρι τότε σύντομο CV,cover letter και βεβαίωση βαθμολογίας/transcript of records – εννοείται όλα στα Αγγλικά. Θα ειδοποιηθούν για την επιλογή τους έως τις 11  Φεβρουαρίου, ενώ το μάθημα θα ξεκινήσει 1 Μαρτίου.
Το περιεχόμενο, τις λεπτομέρειες και τα στοιχεία των διδασκόντων μπορεί να δει κανείς στο

Το συγκεκριμένο μάθημα (που έχει επισπεύδον μέρος το Τμήμα μας, το Τμήμα Θεολογίας) αποτελεί μια σημαντική στιγμή στην εξωστρέφεια και τη διεθνοποίηση της δουλειάς του Τμήματος Θεολογίας, είναι μια καταξίωση ως συνεργασία με δυο σημαντικά ιδρύματα θεολογικών σπουδών στην Ευρώπη και ειδικά με το Πανεπιστήμιο της Τυβίγγης που είναι στα 10 πρώτα πανεπιστήμια παγκοσμίως στο κλαδικό ranking των Theology/Religious Studies. Το σημαντικότερο είναι ότι ανοίγει ένα παράθυρο προς τον κόσμο για τους φοιτητές μας και το επίπεδο σπουδών τους που αποκτά μια μεγάλη και ουσιαστική υπεραξία.