ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΕΠΙΣΤ.ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΒΕΝΕΤΙΑΣ 19 ΕΩΣ 21 ΜΑΪΟΥ 2022. "ΟΙ ΕΞΙΣΛΑΜΙΣΜΟΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ"

Ενημέρωση για το Διεθνές Επιστ.Συνέδριο Βενετίας 19 έως 21 Μαΐου 2022. "Οι Εξισλαμισμοί κατά τη διάρκεια της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας"

Πραγματοποιήθηκε με ιδιαίτερη επιτυχία το Διεθνές Επιστημονικό Συνέδριο, με θέμα: “Οι Εξισλαμισμοί κατά τη διάρκεια της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας” που διεξήχθη  στη Βενετία από 19 έως 21 Μαΐου 2022 και διοργανώθηκε από το Ελληνικό Ινστιτούτο Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Σπουδών Βενετίας, το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών (το Εργαστήριο «Εκκλησία και Πολιτισμός» της Θεολογικής Σχολής), το Ινστιτούτο Εξωτερικών Υποθέσεων και την Scuola Grande di San Marco, Βενετίας.
Διαβάστε περισσότερα στον παρακάτω σύνδεσμο: hub.uoa.gr/international-scientific-conference-islamizations-in-ottoman-empire/