ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΗΣ - ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ "ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ" - (15/02/2023)

Ανακοίνωση εκπαιδευτικής δράσης - εκδήλωσης στα πλαίσια του μεταπτυχιακού  μαθήματος "Θεολογία και Πολιτισμός" - (15/02/2023)

Ανακοίνωση του Αναπληρωτή Καθηγητή Σταύρου Γιαγκάζογλου

• Εκπαιδευτική δράση στο πλαίσιο του μεταπτυχιακού μαθήματος «Θεολογία και Πολιτισμός»

Η μουσική μας παράδοση μεταξύ Ανατολής και Δύσης

Συνεχίζοντας τις εκπαιδευτικές δράσεις στο πλαίσιο του μεταπτυχιακού μαθήματος «Θεολογία και Πολιτισμός» του Τμήματος Θεολογίας του ΕΚΠΑ, πραγματοποιούμε την Τετάρτη 15 Φεβρουαρίου, ώρα 18.30, στην Αίθουσα Οπτικοακουστικής Διδασκαλίας της Θεολογικής Σχολής, εκδήλωση για τη μουσική μας παράδοση.
Η εκδήλωση είναι ανοικτή και πέραν των προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών/φοιτητριών, μπορούν να την παρακολουθήσουν και όσοι/όσες ενδιαφέρονται.

• Εισηγήσεις

Άγγελος Καλογερόπουλος, φιλόλογος και ποιητής, «Η φωνή και το φως, Η ανατολή και η δύση του μέλους και της ωδής»

Χρήστος Τσιαμούλης, μουσικός και συνθέτης, «Η μουσική μας παράδοση. Ανατολή και Δύση. Η περίπτωση του Πέτρου Πελοποννήσιου»

• Μουσικό μέρος