ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

"ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΝΕΩΤΕΡΙΚΟΤΗΤΑ: Η ΡΩΜΑΙΟΚΑΘΟΛΙΚΗ ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΣΧΕΤΙΚΙΣΜΟΥ" - ΔΙΑΛΕΞΗ ΤΟΥ DR. JONAS MARIA HOFF ΣΤΗ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ

Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2024
"Χριστιανισμός και Νεωτερικότητα: Η ρωμαιοκαθολική κριτική του σχετικισμού" - Διάλεξη του Dr. Jonas Maria Hoff στη Θεολογική Σχολή Αθηνών

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Στο πλαίσιο των μαθημάτων φιλοσοφίας και θεολογικής επιστημολογίας του Τμήματος Θεολογίας, ο Dr. Jonas Maria Hoff του πανεπιστημίου της Βόννης θα πραγματοποιήσει εισήγηση με θέμα:

"Χριστιανισμός και Νεωτερικότητα: Η ρωμαιοκαθολική κριτική του σχετικισμού"

"Christianity and Modernity: Catholic Criticism of Relativism"

- Τρίτη 27 Φεβρουαρίου 2024 και ώρα 13:00 στην Αίθουσα Οπτικοακουστικών Μέσων
  Κτήριο Θεολογικής Σχολής, Πανεπιστημιούπολη, Άνω Ιλίσια

- Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στην αγγλική γλώσσα.

- Η εκδήλωση είναι ανοιτκή στο κοινό, απευθύνεται σε καθηγητές και φοιτητές και σε κάθε ενδιαφερόμενο.

- Θα χορηγηθούν Βεβαιώσεις Παρακολούθησης (απαιτείται δια ζώσης συμμετοχή).

- Περίληψη: The relationship between Christianity and modernity is complex. It can hardly be defined in general terms. Both concepts are too broad for that. The lecture will therefore focus on one religious community and one specific detail: the Catholic Church's criticism of relativism. This criticism provides an insight into the Catholic Church's attitude towards modernity. The lecture therefore provides a detailed overview of the phases in which relativism was criticised. Joseph Ratzinger / Benedict XVI and his criticism of a "dictatorship of relativism" play a special role here.

- Πληροφορίες:  Αρχιμ. π. Ισίδωρος Κάτσος
                          Επίκ. Καθηγητής Θεολογικής Επιστημολογίας και Φιλοσοφίας