EΠΙΣΚΕΨΗ ΕΚΠΡΟΣΩΠΩΝ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΤΟΥ TARTU ΕΣΘΟΝΙΑΣ ΣΤΗ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ.

Eπίσκεψη εκπροσώπων της Σχολής Θεολογίας και Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου του Tartu Εσθονίας στη Θεολογική Σχολή Αθηνών.

Σήμερα 24.10.2023 επισκέφθηκαν τη Θεολογική Σχολή Αθηνών οι καθηγητές Roland Karo και Priit Rohtmets (Συστηματικής Θεολογίας και Εκκλησιαστικής Ιστορίας αντίστοιχα) εκπροσωπώντας τη Σχολή Θεολογίας και Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου του Tartu Εσθονίας (ως Πρόεδρος και Αναπληρωτής Πρόεδρος).

Ο πρόεδρος του Τμήματος Θεολογίας ΕΚΠΑ μαζί με τον Καθηγητή Κανονικού Δικαίου Μητροπολίτη Περιστερίου Γρηγόριο ξενάγησαν τους επισκέπτες και κατόπιν έγινε μαζί και με άλλους συναδέλφους ανταλλαγή απόψεων για τις θεολογικές σπουδές στην Ελλάδα και την Εσθονία, ενώ αποφασίσθηκε η εμβάθυνση των σχέσεων (υπάρχει ήδη πρόγραμμα ανταλλαγών Erasmus) και η εξέταση περαιτέρω μορφών συνεργασίας, όπως η υπογραφή Μνημονίου Κατανόησης στο μέλλον, η συνεπίβλεψη εργασιών κλπ.