ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2021-22 Π.Μ.Σ. «ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΘΕΟΛΟΓΙΑ» ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ Ε.Κ.Π.Α.

Προκήρυξη ακαδημαϊκού έτους 2021-22 Π.Μ.Σ. «Ορθόδοξη Θεολογία» του Τμήματος Θεολογίας του Ε.Κ.Π.Α.

Το Τμήμα Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών προκηρύσσει εισαγωγικές  εξετάσεις στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ορθόδοξης Θεολογίας» με τρεις Ειδικεύσεις: 1. «Βιβλικών Σπουδών», 2. «Πατερικών και Ιστορικών Σπουδών - Χριστιανικής Αρχαιολογίας», και 3. «Συστηματικής Θεολογίας και Επιστημών της Αγωγής».

Το ΠΜΣ «Ορθόδοξης Θεολογίας» δέχεται σαράντα δύο (42) φοιτητές ανά ακαδημαϊκό έτος, δηλαδή δεκατέσσερις (14) μεταπτυχιακούς φοιτητές ανά ειδίκευση.

Η επανίδρυση και ο κανονισμός του ΠΜΣ «Ορθόδοξης Θεολογίας» έχουν εγκριθεί από τη Σύγκλητο του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και έχει δημοσιευθεί σε ΦΕΚ.( 4390/2-10-2018).

Οι αιτήσεις των υποψηφίων, ειδικά για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022, κατά παρέκκλιση του Κανονισμού, θα υποβληθούν από 16 Σεπτεμβρίου μέχρι 30 Οκτωβρίου 2021(αποκλειστικά μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας: eprotocol.uoa.gr) καθώς η Γ.Σ. του Τμήματος Θεολογίας συνεκτίμησε τις δυσχέρειες που επέφερε η ενσκήψασα πανδημία Covid-19 στην ομαλή λειτουργία των ακαδημαϊκών μονάδων.