ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο THOMAS GRAUMANN ΣΤΗ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΑΘΗΝΩΝ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΣΕΙΡΑΣ ΕΤΗΣΙΩΝ ΔΙΑΛΕΞΕΩΝ "ΙΩΑΝΝΗΣ ΖΗΖΙΟΥΛΑΣ" - [16.05.2024]

Πέμπτη 09 Μαΐου 2024

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το Τμήμα Θεολογίας του Ε.Κ.Π.Α. εγκαινιάζει τη διεθνή σειρά ετησίων διαλέξεων «Ιωάννης Ζηζιούλας». Οι διαλέξεις αυτές, εμπνεόμενες από το πνεύμα που διακατέχει το έργο του μακαριστού Μητροπολίτη Περγάμου κυρού Ιωάννη Ζηζιούλα, αποφοίτου και διδάκτορα της Θεολογικής Σχολής Αθηνών, αποσκοπούν στον διάλογο της ιστορικής και της συστηματικής θεολογίας με επιστημονικές και φιλοσοφικές αναζητήσεις του σύγχρονου κόσμου. Εφετινός ομιλητής θα είναι ο

Dr. Thomas Graumann

Kαθηγητής Αρχαίας Χριστιανικής Ιστορίας και Πατερικών Σπουδών
της Θεολογικής Σχολής (Faculty of Divinity) του Πανεπιστημίου του Cambridge και
Διευθυντής Σπουδών Θεολογίας στο Homerton College

με θέμα:

The authority of church fathers in late antique theological debates

(Η αυθεντία των Πατέρων της Εκκλησίας στις θεολογικές αντιπαραθέσεις της ύστερης αρχαιότητας)

- Πέμπτη 16 Μαΐου 2024, ώρα 12.00 στην Αίθουσα Οπτικοακουστικών Μέσων της Θεολογικής Σχολής Αθηνών, Πανεπιστημιούπολη, Άνω Ιλίσια, 157 72, Αθήνα.

- Η διάλεξη θα δοθεί στην Αγγλική. Θα ακολουθήσει συζήτηση

ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΟΜΙΛΗΤΗ

Ο Thomas Graumann σπούδασε Θεολογία και Κλασική Φιλολογία στο Παν/μιο του Münster, όπου του απονεμήθηκε επίσης ο τίτλος του Διδάκτορα Θεολογίας με διατριβή σχετικά με την ερμηνεία του Κατά Λουκάν Ευαγγελίου από τον Αμβρόσιο Μεδιολάνων. Ολοκλήρωσε την Υφηγεσία του στο Παν/μιο του Bochum, γράφοντας για την προέλευση της έννοιας «Πατέρες της εκκλησίας» στις ελληνόφωνες εκκλησίες της ύστερης αρχαιότητας. Διορίστηκε Λέκτορας στο Παν/μιο του Cambridge το 2001, όπου σήμερα υπηρετεί ως Καθηγητής Αρχαίας Χριστιανικής Ιστορίας και Πατερικών Σπουδών. Υπήρξε υπότροφος (Fellow) στο Παν/μιο του Bamberg και επισκέπτης καθηγητής στο Παν/μιο Humboldt του Βερολίνου.

INVITATION

Τhe Department of Theology at the National and Kapodistrian University of Athens is launching the annual John Zizioulas lecture series. This series explores topics in historical and systematic theology, engaging with the theological, philosophical, and intellectual pursuits of the modern world.

This year, Dr. Thomas Graumann, Professor of Ancient Christian History and Patristic Studies at the Faculty of Divinity, Cambridge University, and Director of Studies in Theology at Homerton College, will deliver a lecture titled “The Authority of Church Fathers in Late Antique Theological Debates.”

The lecture will take place on Thursday, May 16, 2024, at 12:00 in the Audiovisual Hall of the School of Theology on the University Campus, located at 15772 Ilissia-Athens.

Following the lecture, a discussion will be conducted in both Greek and English.

CV of Prof. Thomas Graumann

Thomas Graumann studied Theology and Classical Philology at the University of Münster, where he was also awarded his Doctor of Theology with a thesis on Ambrose of Milan’s interpretation of the Gospel of Luke. He completed the Habilitation at the University of Bochum, writing about the origins of the notion of church fathers in the Greek speaking churches of late antiquity. He was appointed Lecturer at the University of Cambridge in 2001, where he is currently Professor of Ancient Christian History and Patristic studies. He has held a Fellowship at the University of Bamberg and was a Guest Professor at the Humboldt University of Berlin.